אירועים ופעילויות

תכנית עבודה – 2013 

יוני  2013- תחילת עבודה עם בני הנוער בעלי צרכים מיוחדים – קבוצת "נחלים"

יולי 2013- תחילת פעילות פרוייקט "שכנים" ו"יסודות"

יולי-אוגוסט  2013- השלמת בניית החאן ע"י המתנדבים ופתיחת חניון הלילה לשימוש מטיילי שביל ישראל

ספטמבר 2013 – תחילת פעילות קבוצת "אלול"

פעילות שנת 2014 :

בחאן המטיילים שהו השנה עשרות רבות של מטיילים, בני נוער במסגרת סמינרים והדרכה, יחידות צבאיות. השלמנו את הקמת המאהל , המקלחות , אוהל המטבח ועתה החאן יכול לאכלס בו זמנית כ- 30 אורחים.

במסגרת פעילות "קבוצת "נחלים" אנו ממשיכים ברציפות פעילות ענפה בה לוקחים חלק מתנדבים רבים וכן בעלי מיומנויות התורמים סדנאות במסגרת הפעילות השוטפת, כגון: אילוף כלבים, אמנות ויצירה לסוגיה, שיאצו, אירובי, ריקוד, וכיוצ"ב.

התכנית הורחבה ליום נוסף במהלך השבוע וכן מתגבשות 2 קבוצות נוספות של ילדים בעלי צרכים מיוחדים אשר יפעלו ביומיים נוספים במהלך השבוע. למעשה מדי יום במהלך השבוע תתקיים פעילות בחאן יותם.

פרוייקט "שכנים" – מתנהל לשביעות רצון המשפחות הנתמכות (25 משפחות , מעל  50 נפשות) . מפעל הארוחות של משק ניר עציון עושה מאמץ עליון להתמיד ולספק את עודפי היצור מדי סוף שבוע. שתוף הפעולה עם המפעל יוצא מגדר הרגיל.

פרוייקט "אלול"- פעילות עם בני נוער. התקיימו שני פרוייקטים:

פרוייקט "חאן בוטיק" שנעשה עם קבוצת בנות "צהלה" מתנהל בהצלחה רבה. נשות האיזור תורמות בגדים משומשים, המתנדבים ממיינים אותם ומתמחרים . את הרכישה בחנות מבצעים באמצעות מוצרי מזון בסיסיים על פי רשימה שמוצבת בחנות (שמן, קמח, דגנים, וכיוצ"ב) אשר מועברים למשפחות פרוייקט "שכנים"  ביחד עם המזון של מפעל הארוחות – מדי יום שישי.

 פרוייקט תיקון עולם: לאחרונה נוצר קשר עם כפר הנוער ימין אורד. שכבת י' ו- יא'  יקיימו בחאן יותם במסגרת התכנית המתקיימת בימין אורד תחת השם  "תיקון עולם" הדרכות בהן  ילמדו התלמידים מיומנויות שונות שיאפשרו להם להתנדב בקהילה. במסגרת זו ילמדו התלמידים באמצעות מנחים מתנדבים מספר מיומנויות: תיקון מחשבים והשמשתם לצורך חלוקה לנזקקים, ליצנות רפואית,  קונדיטוריה,טיפוח ועוד. לאחר מספר שבועות בהם ילמדו התלמידים את המיומנות האמורה – יחל שלב ב' של התכנית ובו יתפזרו התלמידים מדי יום שישי ויתנדבו . חלקם יבקרו ילדים חולים בבתי חולים וינעימו זמנם בליצנות רפואית, אחרים יחלקו מחשבים לילדי האיזור שידם אינם משגת, הקונדיטורים יאפו עוגות למשפחות הנזקקות וכיוצ"ב.

במסגרת זו אף נשלב את הקבוצה שתלמד טיפוח אישי וסטיילינג עם פרוייקט "יסודות" ולפי התכנית מדי יום שישי יצאו התלמידים לטפח את קשישות האיזור שאינן יכולות להתנייד – לקראת שבת.

פרוייקטים עתידיים לשנים 2017-2015 :

מרכז המוסיקה

בכוונתנו להרחיב הפעילות המוזיקאלית , לאפשר לחבורות זמר או נגני מוסיקה מבני הנוער באיזור, ליצור, להתאמן ולהופיע במופעי שירה ונגינה בפני ילדי "נחלים" ובני הנוער והקהילה באיזור – בהתנדבות.

חאן גולשים

כמו כן, בכוונתנו- להקים את "חאן הגולשים" . אחת אהבותיו הגדולות של יותם הייתה גלישת הגלים. יותם גולש פעיל ברמה גבוהה מצא בים ובגלישת הגלים אתגר אישי וסיפוק רב.

 מצאנו לנכון להקים שלוחה של חאן יותם בחוף הים לטובת גולשי הגלים  (בקתה ניידת מאובזרת אשר תמוקם מעת לעת בחוף הים באישור הרשויות המתאימות).

אחד הצרכים הבסיסיים כיום של בני הנוער גולשי הגלים בחוף הכרמל הינו מקום מוגן ובו כל הדרוש לשם שהייה של מספר ימים בעת עונת הגלישה, מוגנים ומפוקחים ע"י מתנדב אחראי מבוגר.

קבוצת גלישה – נוער 

בנוסף לבני הנוער הגולשים תושבי חוף הכרמל להם מיועד חאן הגולשים, בכוונתנו להקים קבוצת גלישה לנוער ולקיים חוג שבועי מסודר שילווה ע"י מדריך גלישה מקצועי. בני הנוער שישתתפו בחוג (יאותרו ע"י מחלקת הנוער ומחלקת הרווחה של המועצה האיזורית) יתכנסו אחת לשבוע בחאן יותם, ילמדו את התיאוריה והמעשה בכל הקשור בגלישה, יצאו עם חאן הגולשים לים בעונת הגלישה מפוקחים ע"י המדריך. אנו מאמינים כי הישג אישי זה של הפיכתם של נער או נערה לגולשי גלים יעצים את ביטחונם האישי, ישפר את המשמעת העצמית ויחייב אותם למסגרת מאתגרת ומשמעותית.

בקתות ארוח למטיילי שביל ישראל

בהתאם לעיקרון המנחה את פעילותנו בחאן יותם, כל חוליה בשרשרת החוליות להן אנו מעניקים תמיכה ועזרה, נותנת אף היא מעצמה לזולתה בהתאם ליכולותיה.

כך משתתפים מדי פעם, ילדי "נחלים" באריזת ערכות המזון לפרוייקט שכנים, כך גם מתנדבים חלק מהתושבים המקבלים סיוע בפרוייקט "שכנים" לפעילות פרוייקט "אלול" (עבודה עם נוער ) וכך גם משתלבים מעת לעת "מטיילי שביל ישראל" החונים ללינה בחאן יותם, בפעילות התנדבותית בחאן בעת שהייתם.

בקתות האירוח יבנו ע"י ההורים והילדים חברי קבוצת "נחלים" בסיוע המתנדבים. בתום פרוייקט הבניה, יקבלו כל צמד ילדים מילדי "נחלים" אחריות לבקתה אחת. את הבקתה הם יקשטו, ויתחזקו. למעשה כל מטייל בשביל ישראל אשר יתארח בבקתה יהיה אורחם של הילדים אשר באחריותם הבקתה. הבקתות אף ישמשו את ילדי "נחלים" למנוחה בעת שהייתם בחופשות ממוסדות הלימוד בחאן יותם לשם עבודה במרכז התעסוקה.

מרכז תעסוקה לילדי "נחלים"

בכוונתנו להקים בסמוך לחאן יותם מרכז תעסוקה חקלאי בו יעבדו ילדי "נחלים" במהלך חופשות ממוסדות הלימוד. הפעילות תכלול גידול פרחי ציפור גן עדן, קטיף , אריזה וחלוקה למשפחות פרוייקט "שכנים" בערבי חג ולקראת שבת, גינה אורגנית לגידול ירקות או גידולים נוספים המותאמים ליכולותיהם ולרצונם של הילדים.

שיפור תשתיות בחאן יותם

בכוונתנו לשפר את תשתיות המבנה , שיפור הנגישות לבעלי צרכים מיוחדים, גידור השטח למניעת גניבות ועוד.